Realizacja projektu ogrodu

Realizacja projektu ogrodu

Ogród to uzupełnienie domu. Dobrze zagospodarowany teren wokół domu cieszy. Dlatego o ogrodzie warto pomyśleć już podczas budowy domu. Będzie można wówczas wykorzystać ciężki sprzęt budowlany do zniwelowania różnic w terenie. Na etapie budowy powinna być już stworzona koncepcja ogrodu. Dzięki temu wiadomo będzie, gdzie stanie altana, gdzie będą rabaty kwiatowe, gdzie miejsce odpoczynku, patio czy palenisko. Na etapie budowy można też zaplanować elektrykę ogrodową czy nawodnienie, które na tym etapie można zakładać pod ziemią. Można też zaprojektować i przygotować fundamenty pod pergole, tarasy czy murki ogrodzeniowe.

 

Etap pierwszy projektu to podzielenie ogrodu na strefy użytkowe. Miejsce zabaw dla dzieci, miejsce na grilla i wypoczynek, miejsce na warzywniak, mały sad oraz na część użytkową. O podziale decyduje potrzeby użytkowników, ale też kształt ogrodu, ukształtowanie terenu, wyjścia z budynku. Dobry projekt uwzględni widoki z każdego miejsca z ogrodu. Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, jaki ma być twój ogród? Funkcjonalny? Zajmujący każdą wolną chwilę? W jakimś określonym stylu? A może chcesz, aby każda pora roku była w nim widoczna? Może ma być wojski lub wręcz przeciwnie, ascetyczny i surowy? Może mają w nim dominować byliny, a może trawy? Lubisz drewno czy kamień? Może metal?

 

Planując ogród należy brać pod uwagę wielkość trawnika, nie można go też umiejscawiać w trudno dostępnych miejscach. Skarpy czy zacienione miejsca nie są dobrym pomysłem na trawnik. Dobierając rośliny, zadbaj o nasadzenia. Wyższe rośliny sadź z tyłu, niższe z przodu. Sprawdzaj wymagania dotyczące nasłonecznienia, kwasowości gleby, mrozoodporność i zabezpieczenie na czas zimy.

 

Obecnie modne są w ogrodach wzory geometryczne. Liczy się głównie pokrój roślin jako formy architektonicznej, aczkolwiek tworząc ogród warto iść za swoim indywidualnym gustem i potrzebami, robiąc to, co się Tobie podoba. Ogród bowiem to nie pokój, który możesz przemalować i przemeblować. Ogród rośnie latami i latami będziesz na niego patrzeć.